Vineyard Row Display Cabinet
46″ (116.8 cm) Casual Dining Vineyard Row Display Cabinet, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory and White Oak Veneers, Seeded Glass, Tempered Glass and Light.
$4,418.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the Vineyard Row Display Cabinet is made of Pecky Hickory and White Oak Veneers with wood-framed seeded glass doors with rustic hammered metal hinge accents. The cabinet features a two- tone finish with the light-and-airy Sonoma on the inside and the robust Napa on the doors. Along with two self-closing drawers, there are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right middle hinge. The hammered metal bar pulls complement the metal hinges.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood framed seeded glass doorsTwo lights with three intensity touch switch located on right middle hingeSix self-closing drawersTwo-tone finish features Napa on the doors and exterior and Sonoma on the insideRustic, hammered metal accentsFinish: Napa | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 92.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 408.00 |
| Carton Width | 50.50 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 15.5W x 13.5D x 6.5H |
| Glass Insert Count | 2 |
| Glass Insert Dimensions | 40.5W x 13D x .25TH |
| Height | 86.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers, Seeded Glass, Tempered Glass and Light |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 386 |
| Image Role Data | {“6952_75906_85_room”:[“Room Image 1″],”6952_75206_80_75450_80_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6952_75906_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_75906_85_open_silo”:[“Silo Image |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vineyard Row Display Cabinet
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Queen Panel Bed
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row King Upholstered Bed
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Vineyard Row Square Mirror
Items We Think You Will Love..
Double Bridge Sideboard
Rhapsody 72” Credenza
Curata Buffet/Credenza
Rhapsody Bunching Curio
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.