Vineyard Row Wardrobe
50″ (127 cm) Bedroom Vineyard Row Wardrobe incorporating Pecky Hickory and White Oak Veneers with Mirror Glass to enhance its visual appeal.
$4,558.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by California wine country and influenced by the craftsman architecture of the region, the stunning Vineyard Row Wardrobe is a striking and functional focal-point piece. Crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with window-pane-designed door fronts, it is finished in the light and airy Sonoma, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. The two doors have mirror glass on the backs. One removable clothing rod, two adjustable wood shelves, three self-closing drawers and a top drawer with a removable black felt-lined jewelry tray and one partition are behind the doors. The center drawer has removable black felt liner. Rustic hammered metal accents and bar and ring pulls add to the craftsman appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Door fronts feature window pane designTwo doors have mirror glass on back of doorsOne removable clothing rodTwo adjustable wood shelvesThree self-closing drawersTop drawer has removable black felt lined jewelry tray and one partitionCenter drawer has remo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 39.625W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Shelf Opening | 47.75W x 18.875 x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 47.75W x 18.875 x 14.125H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 39.625W x 13.5D x 5.625H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 430.00 |
| Carton Width | 54.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 44.875 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Mirror Glass |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 65 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 408 |
| Image Role Data | {“6952_90213_80_90119_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90516_80_90119_80_90213_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90266_80_90516_80_90213_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90213_80_silo”:[ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vineyard Row Wardrobe
| Weight | 408 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 50 × 84 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vineyard Row Display Cabinet
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Entertainment Credenza
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Armoire – Visage
Antibes Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Tynecastle Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.