Vineyard Row Console
80″ (203.2 cm) Home Entertainment Vineyard Row Console, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory Veneers and Metal.
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the casual wine country lifestyle and the craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Console is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal bracket accents and finished in the light-and-airy Sonoma. Featuring two fixed shelves, it can be used from either side and accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 276.00 |
| Carton Width | 85.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_55470_80_room”:[“Room Image 3”],”69 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vineyard Row Console
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 80 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vineyard Row Display Cabinet
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row King Upholstered Bed
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Cape Cod 76″ Tv Console
Boca 56″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
City View 82 Inch TV Console
Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.