Vineyard Row Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Vineyard Row Entertainment Credenza highlighted with Pecky Hickory Veneers and Metal, bringing a subtle decorative character.
$3,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Capture the essence of the Napa Valley feeling with the Vineyard Row Entertainment Credenza. Combining Pecky Hickory Veneers with visible knots and rustic hammered metal accents, it is finished in the light-and-airy Sonoma hue. The credenza features 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors and a ventilated back panel and wire management behind each pair of doors. Accommodates up to a 75-inch TV.
Product Details
| Four doors with soft close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management behind each pair of doorsRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 7.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 8.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Clearance | 3 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37W x 15.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 247 |
| Image Role Data | {“6952_55478_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80310_80_55478_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_55478_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_55478_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vineyard Row Entertainment Credenza
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Square Mirror
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Console Table
Vineyard Row Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
City View 82 Inch TV Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
Bella 4pc Estate Wall
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 76″ Tv Console
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
Vineyard Row Buffet
Archivist Sideboard
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.