Boheme Saint Germain Server
Buffet server blending neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint on white oak and maple veneers. Offers versatile dining storage with two drawers (felt liner and silverware tray) and multiple adjustable shelves.
$2,878.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Saint German Server lyrically blends a medley of four neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint. Packed with both style and storage, the buffet server features two drawers behind the center set of doors, a drop-in felt liner and black drop-in silverware tray and two adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf behind each center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsTwo drawers behind center set of doorsRight drawer has black drop-in felt linerLeft drawer has black drop-in silverware trayDrawer opening: 17 1/2W x 13D x 5HTwo adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf be | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 75.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.5W x 13D x 5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-5750-Wt-Mer-Sw-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 224.4 |
| Image Role Data | {“5750_75900_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_75900_MULTI_50003_WH_room”:[“Room Image 1″],”5750_75900_MULTI_50001_GLD_room2”:[“Room Image 2”],”5750_75213_SLV_25350_MWD_75900_MULTI_50001 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Boheme Saint Germain Server
| Weight | 224.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Salvator Media Console
Boheme Four Door Media Console
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Adante Dresser
Items We Think You Will Love..
Curata Buffet/Credenza
Treasures Buffet – Oak
Treasures Hutch – Oak
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.