Boheme Four Door Media Console
Four-door media console in heavily distressed antique blue over white oak veneers. Includes adjustable shelves and a ventilated back, and fits up to a 60 in. TV.
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Boheme Four Door Media Console exudes simplicity and authenticity with its heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub through over White Oak Veneers. There’s one adjustable shelf behind each of the four doors, along with a ventilated back panel. Accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case with dry brushing i | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“5750_55460_BLU_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Boheme Madera Bed Bench
Boheme Verbena Bachelors Chest
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Saint Germain Server
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Boca 56″ Tv Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Cape Cod 76″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Americana Modern – Denim 92″ Tv Console
Americana Modern – Denim 76″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.