Boheme Salvator Media Console
Six-door media console in heavily distressed aged blue with matching hardware over maple veneers. Offers adjustable shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for up to an 80 in. TV.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Salvator Media Console is alluring in its simple sophistication. The finish is a heavily distressed aged blue with dry brushing and rub-through with matching blue painted hardware. There are six doors with one adjustable wood shelf behind each pair of doors, and a three-plug outlet and ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated backpanelThree plug outletFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 207.90 |
| Carton Width | 93.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 89.00 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.2 |
| Image Role Data | {“5750_55489_BLU_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_55489_BLU_room”:[“Room Image 1″],”5750_55489_BLU_80113_GLD_80110_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_55489_BLU_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Adante Dresser
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Laurier King Panel Bed
Boheme Four Door Media Console
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.