Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Four-door mirrored console with gold-leaf fretwork, finished in Surf and Visage for a soft coastal, silver-greige look. Offers elegant storage in a refined credenza.
$3,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Give your home a tranquil touch with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in Surf, an off-white wood grain with a soft coastal vibe, and Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Product Details
| Four DoorsOne adjustable shelf behind each doorTraditional/Formal stylingFinish: Surf & Visage(Surf – A simple off white with wood grain and a soft coastal vibe, Visage – a patina of silver greige with amber glaze)Distressed Finished: Chopping, rub-throug | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 3005-85005 |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 302.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 249.12 |
| Image Role Data | {“3013_85001_inset1”:[“Detail Image 1″],”3013_85001_inset2”:[“Room Image 1″],”3013_75200_1st_version”:[“Room Image 2″],”3013_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
| Weight | 249.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary King Upholstered Bed
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Windsor Side Chair
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Spindle Side Chair
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Bunching Curio
Farmhouse Server
Rhapsody 72” Credenza
Treasures Buffet – Oak
Lawson Server
Treasures Hutch – Oak
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.