Boheme Adante Dresser
Eight-drawer dresser in Antique Milk Paint with a softly shaped silhouette and authentic distressing. Includes a drop-in jewelry tray, felt-lined top storage, and cedar-lined bottom drawers.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Adante Dresser is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk paint overcoat offering a brush-painted effect. With eight drawers and a drop-in jewelry tray and felt liner, the bottom drawers are cedar-lined. It has authentic distressing which is more pronounced on the top than on the front and sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersBlack drop-in jewelry tray in top left drawerDrop-in felt liner in top right drawerBottom drawers are cedar-linedBackpanel has handholesFaux key escutcheons on top drawersTop left drawer opening: 29 1/4W x 13 3/4D x 6 1/2HTop right drawer ope | Yes |
|---|---|
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 28.25W x 13.75D x 6.5H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 29.25W x 13.75D x 6.5H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 29.25W x 13.75D x 6.5H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 45.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 295.86 |
| Carton Width | 71.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 276.02 |
| Image Role Data | {“5750_90002_MWD_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90002_MWD_008_GRY_room”:[“Room Image 1″],”5750_90002_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_90002_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”] |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Boheme Adante Dresser
| Weight | 276.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.75 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Verbena Bachelors Chest
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Madera Bed Bench
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Tribeca Dresser
Antibes Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.