Retreat Pole Rattan End Table
26 1/4″ (66.7 cm) Living Room Retreat Pole Rattan End Table enriched by Oak and Maple Veneers with Rope and Resin, making it a distinctive interior accent.
$998.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan End Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has one self-closing drawer, one fixed shelf and is accented by soft pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter “T” pul | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80213-99 |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 83.16 |
| Carton Width | 28.00 |
| Clearance | 5.5 |
| Depth | 26.75 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 19.75W x 13.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 21.5W x 23.375D x 12.5H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.25 |
| Weight | 60.28 |
| Image Role Data | {“6950_80213_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75906_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_80213_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan End Table
| Weight | 60.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 26.25 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Bed Bench
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Storia Round End Table
Brookhaven End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Jill End Table Base
Mill Valley Round End Table
Malloy End Table Base
Crawford End Table Base
Parkcrest Martini Table
Ciao Bella Rectangular End Table
Aspen Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.