Retreat Pole Rattan Console
73 1/2″ (186.7 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Console highlighted with Oak and Maple Veneers with Rope and Resin, bringing a subtle decorative character.
$1,778.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Pole Rattan Console is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the console is finished on all sides. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersX-design on back and sidesRope accents and bamboo motifFinished on backFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Har | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-80171-99 |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 139.00 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Drawer Dimensions | 20.75W x 13.25D x 2H |
| Clearance | 29.5 |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 68.125 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 13.25D x 2H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 73.50 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_80171_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80171_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80171_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_80171_80_top”:[“Top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Console
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 73.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat End Table
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Raffia End Table
Retreat Round Side Table
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat Raffia End Table
Retreat Pole Rattan Chest
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four-Drawer Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Skinny Console Table
Thin Metal Console
Ciao Bella Narrow Console
Leesburg Demilune Hall Console
Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.