Retreat Split Rattan Wardrobe
44″ (111.8 cm) Bedroom Retreat Split Rattan Wardrobe incorporating Oak and Maple Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
$3,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Tactile and textured in a tranquil modern design, the Retreat Split Rattan Wardrobe is a striking focal point piece. The carved resin door fronts feature a reeded design, accented by a custom large round pull in a soft pewter color. The case is crafted of Oak and Maple Veneers and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns in the wood veneer. The doors have magnetic door catches, and behind the doors are two adjustable shelves, one removable clothing rod, four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt liner and jewelry tray.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with roller catchesTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFour self-closing drawersTop drawer has a removable felt liner and jewelry trayCarved resin door fronts in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the uniq | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 37W x 13.5D x 2.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 13.5H |
| 2nd Row Shelf Opening | 42.25W x 17.5D x 14.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-90013-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 344.00 |
| Carton Width | 48.25 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Resin |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 44.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 42.25W x 17.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6950_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90013_80_straight_silo”:[“Silo Image 3″,”Silo – Straight”] |
| Dovetailed Drawers | No |
| Full Extension Drawers | No |
| Metal Distressing | No |
| Wood Distressing? | No |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Split Rattan Wardrobe
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 44 × 84 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Display Cabinet
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Buffet
Retreat Console Table
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Console
Items We Think You Will Love..
Antibes Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Tribeca Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.