Diplomat Diplomat Credenza
76 in. credenza in figured walnut veneers with a Volakas marble top and gold-colored square knobs. Includes four shelves and one drawer for file and storage organization.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Rich, dark figured walnut veneers are accented by a Volakas Marble top in white, gray, cream and beige colors to create a striking and timeless piece with functional appeal. The four doors with soft close hinges have touch latches, and the left door has one adjustable wood shelf and one pull-out tray. The center pair of doors have one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottles. The right doors with one file drawer accommodate letter or legal documents. Ventilated back panel and wire management. Gold-colored square knobs add an updated touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft close hinges and touch latchesLeft door with one adjustable wood shelf and one pull out trayCenter pair of doors with one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottlesRight door with one fil | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 36.75W x 15.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.75D x 15H |
| 2nd Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 327.39 |
| Carton Width | 79.00 |
| Center Base Panel Opening | 36.75W x 15.375D x 10.25H |
| Center Cabinet Opening | 36.75W x 15.375D x 21H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 15.375D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 90 lbs |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| File Drawer | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 31W x 13.25D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Left Cabinet Opening | 17.75W x 16.375D x 25H |
| Left Wood Shelf Dimensions | 17.25W x 16.375D x .75TH |
| Material Description | Figured Walnut Veneers and Volakas Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Right Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 9H |
| Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 76W x 19D x .875TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 76.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 279.99 |
| Image Role Data | {“6082_10464_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6082_10464_89_room”:[“Room Image 1″],”6082_10464_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10464_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Diplomat Diplomat Credenza
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Diplomat Diplomat Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Telluride Lateral File
Elon Lateral File
Archivist Lateral File
Corsica Lateral File
Leesburg Lateral File
Elon Two-Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.