Diplomat Diplomat Writing Desk
68 in. writing desk in figured walnut veneers with a rich dark finish and gold-colored square knobs. Offers five drawers for organized storage.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A timeless European-inspired desk silhouette crafted of Figured Walnut Veneers is accented by transitional gold-colored square knobs to create a stylistically versatile piece. Featuring carved tapered legs and accents, the five drawers include left and right top drawers with removable/interchangeable writing surface and pencil tray. Each of the top drawers has two removable partitions. The center drawer has a drop-front writing surface and wire management. Two bottom utility drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have removable/interchangeable writing surface and pencil trayEach of the top drawers has two removable partitionsCenter drawer with drop-front writing surface and wire managementTwo bottom utility drawersCarved tape | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 224.87 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 30.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 31.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 18D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Knee Space | 27.75W x 25H |
| Material Description | Figured Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 156.53 |
| Image Role Data | {“6082_10458_89_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”6082_10458_89_EC209_005_room”:[“Room Image 1″],”6082_10458_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10458_89_back_silo” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Diplomat Diplomat Writing Desk
| Weight | 156.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Diplomat Diplomat Credenza
Items We Think You Will Love..
Telluride Computer Credenza
South Park 60” Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.