Cascade File Cabinet
Oak veneer file cabinet in a Terrain taupe finish with dry-brushing and champagne tab pulls. Two soft-close doors conceal a locking file drawer and a fixed shelf for streamlined storage.
$1,138.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Clear the clutter, streamline your life and create a calm and tranquil haven at home with the help of the sleek silhouette of the Cascade File Cabinet. Crafted of Oak Veneers, the cabinet is finished in Terrain, a soft taupe color with dry-brushing, and accented by champagne-colored tab pulls. This highly-functional piece has two doors with magnetic door catches and soft-close hinges. Behind the doors is one locking file drawer below and one fixed shelf above for storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 156.10 |
| Carton Width | 41.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.125W x 13.5D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133 |
| Image Role Data | {“6120_10458_416_510_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_10416_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_10416_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6120_10416_80_top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cascade File Cabinet
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Cascade California King Panel Bed
Cascade Console Table
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade Display Cabinet
Cascade King Panel Bed
Cascade King Sleigh Bed
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade Upholstered Arm Chair
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade Credenza
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade Bookcase Base and Hutch
Items We Think You Will Love..
Catalina 2pc 40″ Lateral File & Hutch
Elon Two-Door Cabinet
Boca Rolling File
Brookhaven Lateral File
Boca 48″ Credenza
Rustic Glam Credenza
Elon Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.