Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
76 in. executive desk with a bonded leather top and carved leather panel insets with nailhead trim. Provides 7 drawers including two file drawers, a drop‑front keyboard drawer, and pullout writing slides.
$3,698.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a hunt country flair and pedigreed design details like a bonded leather top, carved scroll motif accents, and carved leather panel insets on the front of the case with nail head trim, the Telluride Executive Desk makes work an adventure. Crafted of Cherry Veneers with Carved Leather with a black paint finish and reddish brown rub-through, the desk includes 7 drawers on steel ball bearing slides and two file drawers and a center drawer with drop-front for use with a keyboard and two pullout writing slides. A pencil tray can be used left or right, with dividers in the middle drawer.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Leather panels on visitor’s sideBonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers and center drawer with drop-front for use with a keyboardTwo pullout writing slidesPencil tray which can be used left or rightDividers in | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 38.75 |
| Carton Weight | 401.24 |
| Carton Width | 80.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 27.75W x 19.125D x 2.4375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 29 1/2W 27 7/8D x 24 5/16H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather, Nailhead Trim and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 324.08 |
| Image Role Data | {“370_10_363_inset2”:[“Detail Image 1″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”370_10_363_inset3″:[“Room Image 1″],”370_10_363”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”370_10_363_inset1″:[“Top Silo Image 1” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
| Weight | 324.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Telluride Computer Credenza
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride 66” Writing Desk
Telluride Bookcase Base
Telluride Computer Credenza Hutch
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Lateral File
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Boca Corner Table
Blossoming Hope Writing Desk
Curata Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Items You've Been Looking At...
Rhapsody Executive Desk
Telluride Tilt Swivel Chair
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.