Corsica Junior Executive Desk
Acacia veneer junior executive desk with a wire-brushed light natural finish. Seven drawers include top drawers with removable dividers for organized storage.
$2,438.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a casual attitude and a sun-washed ambience inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica Junior Executive Desk is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. The top two drawers on each side contain removable divider inserts. There’s
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop two drawers on each side contain removable divider insertsOne removable writing slide and one removable pencil drop-in can be used in either top drawerBottom two drawers on each side are locking file drawers and contain pendaflex letter/l | Yes |
|---|---|
| Finish | A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organ |
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 20.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 21D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18.5D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 35.43 |
| Carton Weight | 319.67 |
| Carton Width | 63.39 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze (Corsica light hardware) |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.25W x 17D x 3H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 26.75W x 25D x 24.5H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, rock, wormholes, scratch, antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 279.99 |
| Best Seller | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| Image Role Data | {“5180_10660_detail”:[“Detail Image 1″],”5180_10660___EC387_099”:[“Room Image 1″],”5180_10660_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5180_10660_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Metal Distressing | No |
| Safety Stop | No |
| Tipover Restraint Included | No |
| Ventilation | No |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Corsica Junior Executive Desk
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Blossoming Hope Writing Desk
Boca 57″ Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.