Modern Mood Executive Desk
Modern executive desk in wire-brushed Quartered Oak with Diamond finish and metal accents. Two locking file drawers support letter/legal files, plus four utility drawers with removable dividers and a mouse pad/pencil tray.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Offered in a clean and unmistakably modern aesthetic that transcends time, the Modern Mood Executive Desk is a statement piece packed with functional features. The Diamond Finish over wire-brushed Quartered Oak Veneers with crystal-like alabaster and pewter hues delivers a soft sophistication, while the metal banding and edging on the base and round metal knobs wrapped in leather offer a mixed-media eclecticism. Features include two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system, 4 utility drawers, two top left drawers with removable dividers and a top right drawer with removable mouse pad and pencil tray that can be used in either side top drawer. There are locks on the inside of the kneehole area and levelers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex letter/legal filing systemLocks on inside of kneehole areaFour utility drawersTwo top left drawers have two removable dividers in each drawerTop right drawer has removable mouse pad and pencil tray that can be used | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 4H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 8.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-10462-89 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 39.75 |
| Carton Weight | 418.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 30W x 28.75H |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360.8 |
| Image Role Data | {“6850_10462_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 1″],”EC447_GM_083___6850_10462_80”:[“Room Image 2″],”6850_10462_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Modern Mood Executive Desk
| Weight | 360.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 74 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Modern Mood |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Bachelors Chest
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Display Cabinet
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Round End Table
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Hutch
Brookhaven Executive L Right Return
Curata Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Telluride Computer Credenza
Boca 57″ Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.