Castella Executive Desk
Executive desk with chevron veneer top and bonded leather writing surface in relaxed rustic Antique Slate. Includes a drop-front keyboard drawer, utility storage, and locking file drawers with letter or legal filing plus removable inserts and dividers.
$4,898.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Castella Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige, and the relaxed rustic Antique Slate finish has the look of natural wood bathed in sunshine. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawerTwo utility drawers with three slots and two remova | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Quartered Hickory, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers with Leather and Resin |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5878_10563_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10563_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10563_80_back_silo”:[“Silo Image 2 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Castella Executive Desk
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Castella Three Drawer Nightstand
Castella Writing Desk
Castella 72in Credenza
Castella California King Tufted Bed
Castella Twelve Drawer Dresser
Castella Mirror
Castella 72in Round Urn Table
Castella Square Cocktail Table
Castella Bachelors Chest
Castella Wood Back Side Chair
Castella Bunching Curio
Items We Think You Will Love..
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Boca 48″ Hutch
Boca Corner Table
Rhapsody Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Curata Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.