Cascade Writing Desk
Writing desk in dry-brushed Terrain oak with tactile reeded drawer fronts and a slender metal base. Two drawers include a removable felted pencil tray and a divider for organized storage.
$1,478.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Writing Desk is a stylish statement piece and a functional work-from-home solution. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by stretchers on the sides and back. The left drawer has one removable pencil tray with a felt bottom that can be used in either drawer, and the right drawer has one removable divider with two sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two reeded front drawersLeft drawer has one removable pencil tray with felt bottom and can be used in either drawerRight drawer has one removable divider with two slotsChampagne colored metal baseFinish: Terrain: a soft, taupe finishHardware: Champagne co | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 30.75 |
| Carton Weight | 169.30 |
| Carton Width | 60.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 19.875D x 3.25H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 104.4 |
| Image Role Data | {“6120_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_10458_416_510_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_10458_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Cascade Writing Desk
| Weight | 104.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 56.25 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Cascade Credenza
Cascade Credenza
Cascade Upholstered Arm Chair
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Bookcase Base
Cascade California King Sleigh Bed
Cascade Console Table
Cascade Square Cocktail Table
Cascade File Cabinet
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Round Mirror
Items We Think You Will Love..
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Boca 48″ Hutch
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Telluride Computer Credenza
Boca 48″ Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Items You've Been Looking At...
54 inch Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Rustic Glam Credenza
Harvest Home Writing Desk
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.