Commerce & Market Writing Desk
Wide writing desk in black mindi veneers with wood grain showing. Three drawers offer straightforward storage for a clean, casual home office workspace.
$1,378.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Set a youthful, energetic tone in your work space with the Commerce & Market Writing Desk, crafted of Mindi Veneers with a black finish with the wood grain showing through. The organic silhouette features 3 drawers, two removable partitions with both the left and right-side drawers and a pencil tray and mouse pad that can be used in either the left or right-side drawer. The drop-front center drawer has a cut-out for wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo removable partitions with both left and right side drawersPencil tray and mouse pad can be used in either left or right side drawerDrop-front center drawer with wire management cut-outFinish: Black wood finish with wood grain showing thro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 73.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 17D x 2.875H |
| Knee Space | 63.5W x 19.75D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 17.25D x 2.875H |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Weight | 162.04 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85071_99_5899_10458_89_room”:[“Room Image 2″],”EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 3″],”5899_10458_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Commerce & Market Writing Desk
| Weight | 162.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Commerce & Market Side Table
Commerce & Market Lateral File
Commerce and Market Haven Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Executive Desk
Boca 57″ Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Boca Corner Table
Brookhaven Desk Chair
Rhapsody Executive Desk
Boca 48″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.