Retreat Landscape Mirror
48″ (121.9 cm) Bedroom Retreat Landscape Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood, Mirror and Resin.
$778.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Tactile and textured, the tropical retreat-inspired Retreat Landscape Beveled Mirror is framed with carved resin in a reeded design. The mirror is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneers. In a rectangle shape, the mirror can hang either horizontally or vertically.
Product Details
| Rectangle shapeBeveled mirrorCan hang both horizontally and verticallyCarved resin in a reeded designFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90004-99 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 5.25 |
| Carton Length | 44.75 |
| Carton Weight | 84.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Resin |
| Mirror Glass Diagonal | 45.5 |
| Mirror Glass Dimensions | 36W x 28H |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.00 |
| Weight | 57 |
| Image Role Data | {“6950_90004_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Landscape Mirror
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Pole Rattan Dresser
Retreat End Table
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Bookcase
Items We Think You Will Love..
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.