Retreat Pole Rattan Sideboard
70″ (177.8 cm) Casual Dining Retreat Pole Rattan Sideboard incorporating Oak and Maple Veneers with Rope to enhance its visual appeal.
$2,438.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a laid-back island vibe and mix of organic materials, the Retreat Pole Rattan Sideboard is crafted of Oak and Maple Veneers with rope accents at the joints. The Black Sand finish is transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. Featuring ample storage, the sideboard has two doors with magnetic door catches with one adjustable shelf behind each door. There are two self-closing drawers, and the top drawer has a removable felt liner and removable silverware tray. The lower fixed shelf is ideal for display or storage. Soft pewter bar pull and “T” pulls on the doors add a distinct accent.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorTwo self-closing drawersTop drawer has removable felt liner and removable silverware trayOne fixed shelfRope accents at jointsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase th | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| 1st Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 5.375H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 16.875W x 13.75D x 5.5H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 26.25W x 11.375D x 4.5H |
| Alternate Finish Items | 6950-75917-80 |
| Carton Height | 40.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 16.875W x 14D x 6.75H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Width | 70.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 16.875W x 13.75D x .75TH |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“6950_75917_99_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75917_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_75917_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_75917_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Sideboard
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 70 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Console Table
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Seven-Drawer Dresser
Retreat California King Cane Panel Bed
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat Landscape Mirror
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Curata Buffet/Credenza
Double Bridge Sideboard
Tribeca Buffet
Treasures Hutch – Oak
Rhapsody Bunching Curio
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.