Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Traditional dining arm chair with a fabric-upholstered seat and dark wood finish, from the Charleston collection.
$838.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Timeless, warm and inviting, the Charleston Arm Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The Maraschino Cherry finish uses natural grain Cherry veneers and showcases the dramatic cathedral pattern with the selective inclusion of naturally-occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and smooth sophisticated aesthetic. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideRolled claw armScalloped apronFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots t | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75300-97 |
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 28.82 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.5 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Seat to Back Height | 19.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 18.04 |
| Image Role Data | {“6750_75200_00_75300_310_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_75300_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75300_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6750_75300_8 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
| Weight | 18.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Nightstand
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston Rectangle Cocktail Table
Charleston Upholstered Arm Chair
Charleston King Panel Bed
Charleston Queen Sleigh Bed
Charleston Jewelry Armoire
Items We Think You Will Love..
Architect CHAIRS 30263B/5187
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Tori CHAIRS 30124B/5287
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Maddie CHAIRS 30341/56DX
Atria CHAIRS 30346/27L5
Owen CHAIRS 30154/52CB
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Osten CHAIRS 30331/24BP
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Tori CHAIRS 30144/52CB
Merlot CHAIRS 30322/52CB
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.