Charleston Five-Drawer Server
Traditional five-drawer server with cherry veneers and a solid-wood edge top in a black finish. Features 5 drawers and 1 shelf for dining storage.
$3,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
This heirloom-quality server honors the sophisticated beauty and drama of the Federal and Georgian design periods. Crafted of Cherry Veneers with a Solid-Wood Edge top, it is finished in the vibrant Black Cherry patina with subtle distressing. Designer accents include fretwork on the edges, scroll brackets below the center drawer, six turned, carved legs and decorative ring pulls and carved round knob hardware in an antique bronze color. There are five self-closing drawers, each with cherry finish on the drawer interiors. The left and right top drawers have removable felt liners and the center drawer has a removable felt-lined silverware tray. Shaped bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five self-closing drawersCherry color on drawer interiorsLeft and right top drawers have removable felt linersCenter drawer has a removable felt lined silverware trayFretwork accents on edgesScroll bracket accents below center drawerSix turned, carved leg | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 12.5D x 3.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 212.08 |
| Carton Width | 79.25 |
| Center Drawer Dimensions | 26.875W x 12.875D x 3.25H |
| Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Shelf Opening | 72W x 17D x 24.375H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 181.28 |
| Image Role Data | {“6750_75907_97_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_75203_00_300_310_907_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75203_00_610_85_907_97_room”:[“Room Image 2″],”6750_75907_97_room”:[“Room Image 3”],”6750 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Five-Drawer Server
| Weight | 181.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Seven-Drawer Dresser
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston King Sleigh Bed
Charleston King Panel Bed
Charleston Entertainment Console
Charleston Four-Door Buffet
Charleston Round Mirror
Items We Think You Will Love..
Treasures Hutch – Oak
Rhapsody 72” Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.