Charleston Upholstered Seat Side Chair
Traditional dining side chair with an upholstered fabric seat for comfort. Stationary design coordinates with the Charleston collection.
$558.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design, the Charleston Upholstered Seat Side Chair has an oyster-colored fabric seat and a cane back. The finish is Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors in the American South, dating back more than 200 years from the Gullah folklore that held the color kept “haints” or spirits from entering homes and dwellings.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatCane backTack in floor glideFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 years ago to keep | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
| Alternate Finish Items | 6750-75410-32 6750-75410-05 6750-75410-95 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 20.90 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 18.5 |
| Seat to Back Height | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blues |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6750_75202_95_410_05_410_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_75906_00_50004_40_75410_40_room”:[“Room Image 2″],”6750_75217_06_75410_40_room”:[“Room Image 3″],”6750_75410_40_silo”:[“Silo Image 1 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Upholstered Seat Side Chair
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Six-Drawer Dresser
Charleston Four-Door Buffet
Charleston Host Chair
Charleston Bed Bench
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Display Cabinet
Charleston Console Table
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Zahra CHAIRS 30334/24BP
Essie CHAIRS 30343/25MB
Atria CHAIRS 30346/27L5
Merlot CHAIRS 30322/52CB
Architect CHAIRS 30263B/5187
Luna CHAIRS 30317/24DH
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Scarlett CHAIRS 30344/25BP
Zola CHAIRS 30342/25JQ
Linea CHAIRS 30320/24BP
Maddie CHAIRS 30341/56DX
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.