Charleston Display Cabinet
Traditional display cabinet in cherry veneers with tempered glass and a black finish. Includes 2 shelves and 3 drawers for china and serveware.
$5,398.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Stately and stunning, the two-tone Charleston Display Cabinet is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design. Intricately-carved botanical motif end posts and the tops and sides of the case are finished in the vibrant Black Cherry, while the interior and drawer fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers. There are handpainted leaf accents on the corners of the doors, decorative bar pulls and ring pulls in an antique bronze color. This functional piece has two full-length tempered glass doors, 3 self-closing drawers inside, two adjustable wood-framed glass shelves with plate grooves, one pullout work surface and two puck lights in the top with a 3-intensity touch switch located on the right-side back panel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two full length tempered glass doorsHandpainted accents on corners of the doorsThree self-closing drawers insideTwo adjustable wood framed glass shelves with plate groovesOne pullout work surfaceTwo puck lights in top with three-intensity touch wtich loca | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.25H |
| 2nd Row Shelf Opening | 40.875W x 14D x 11.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 86.00 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 393.80 |
| Carton Width | 52.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 31.25W x 9.75D x 6.25H |
| Glass Insert Dimensions | 38.5W x 10.5D |
| Height | 82.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with Tempered Glass |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 48.25 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 2 |
| Weight | 347.6 |
| Image Role Data | {“6750_75906_00_detail_1”:[“Detail Image 1″],”6750_75906_00_room”:[“Room Image 1″],”6750_75906_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75906_00_silo2″:[“Silo Image 2”,”Silo – 3/4 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Display Cabinet
| Weight | 347.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48.25 × 82.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Rectangle Cocktail Table
Charleston Nightstand
Charleston Queen Sleigh Bed
Charleston Five-Drawer Chest
Charleston Secretary
Charleston Upholstered Arm Chair
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Bunching Curio
Curata Buffet/Credenza
Treasures Buffet – Oak
Rhapsody 96” Credenza
Newport Server
Lawson Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.