Retreat Seven-Drawer Dresser
70″ (177.8 cm) Bedroom Retreat Seven-Drawer Dresser highlighted with Oak and Maple Veneers, Resin with Cedar, bringing a subtle decorative character.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Retreat Dresser has a tranquil personality with a modern twist and organic, textured pewter bar pulls. Crafted of Oak and Maple Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer. The top three drawers have removable felt liners and the top center drawer has a removable jewelry tray. The bottom two drawers have cedar-lined bottoms.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawers with self-closing drawer guidesTop three drawers have removable felt linersTop center drawer has a removable jewelry trayBottom two drawers have cedar-lined bottomsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 23.375W x 13.5D x 7.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 18W x 13.5D x 7.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.875W x 13.5D x 8.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.875W x 13.5D x 10H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 317.00 |
| Carton Width | 74.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Finish | Soft Pewter |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Material Description | Oak and Maple Veneers, Resin with Cedar |
| Number of Drawers | 7 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 267 |
| Image Role Data | {“6950_90001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90001_80_straight_silo”:[“Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Seven-Drawer Dresser
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Raffia End Table
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Round Side Table
Retreat Landscape Mirror
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Stool
Retreat King Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Pole Rattan Chest
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Chatelet Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.