Leesburg Dresser
Spacious 10-drawer bedroom dresser with felt-lined, hidden and drop-front storage (with wire management), a jewelry tray, and cedar-lined bottom drawers. Mahogany veneers in a rich, lightly distressed finish.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Stately, stylish and striking, the Leesburg Dresser brings a graceful focal point to your room and is loaded with practical function. Featuring 10 drawers, the dresser has a drop-in felt liner in the right drawer, hidden storage in the third drawer on the left, a drop-down top left drawer with wire management and a jewelry tray in the top center drawer, along with cedar-lined bottom drawers. Finished in a rich mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Ten drawersDrop-in felt-liner in right drawerHidden storage drawer in third drawer on leftDrop-down left top drawer with wire managementJewelry tray in top center drawerCedar-lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 9.5W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 20.75W x 13.375D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 11.25W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Left Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 12.375W x 13.375D x 6H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.5W x 13.375D x 7.25H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 10 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 277.78 |
| Image Role Data | {“5381_90002_00008room”:[“Room Image 1″],”5381_90666room”:[“Room Image 2″],”5381_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90002top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Leesburg Dresser
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg Bachelor’s Chest
Leesburg Lateral File
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Nightstand
Leesburg Buffet
Leesburg Bureau
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Executive Desk
Leesburg Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Armoire – Visage
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Antibes Dresser
Chatelet Dresser
Chatelet Dresser
Tribeca Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.