Chatelet Dresser
Six-drawer dresser in an aged Paris Vintage white finish, with felt-lined top drawers and cedar-lined bottoms for protected bedroom storage.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Dresser is filled with character and timeless charm. The Paris Vintage finish is an aged vintage white with softness and character. Crafted of Poplar and Hardwood Solids, the six-drawer dresser features a drop-in felt lining for the top two drawers, and the bottom two drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six drawersDrop-in felt for top two drawersTwo bottom drawers are cedar-linedFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesHardware: Burnished Bronze Drawer Pulls and Hardware Inspired by AntiquesDist | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.75D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
| Image Role Data | {“5350_90001detail”:[“Detail Image 1″],”5350_90001_009room”:[“Room Image 1″],”5350_90001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5350_90001top”:[“Top Silo Image 1″],”5350_90001detail2”:[“D |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chatelet Dresser
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Credenza
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Writing Desk
Chatelet Chest
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Nightstand
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Armoire – Visage
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Tribeca Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.