Big Sky Turned Leg End Table
End table in Charred Timber with turned legs, crafted of Pecky Hickory veneers and a solid-wood edged top. One drawer adds storage, finished with a dark brushed bronze bar pull.
$858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The vintage design of the Big Sky Turned Leg End Table evokes a simpler time and place in the natural beauty of the American countryside. Crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top, it’s finished in Charred Timber, inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest, and accented by a dark brushed bronze metal bar pull.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeOne self-closing drawerBlack drawer interiorFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.Hardware: Dark brushed bronze metal bar pullDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 72.60 |
| Carton Width | 33.00 |
| Clearance | 19.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 14.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 9W x 11.25D x 1.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 50.6 |
| Image Role Data | {“6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_80313_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80313_98_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”], |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Turned Leg End Table
| Weight | 50.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Executive Desk
Big Sky Rocking Chair
Big Sky Nine Drawer Dresser
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Sofa Table
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Lateral File Cabinet
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Elwood End Table Base
Mill Valley Round End Table
Crawford End Table Base
Laguna End Table
Brookhaven Round Lamp Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Round End Table
Leesburg Chairside Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.