Big Sky Three Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Pecky Hickory veneers with a Vintage Natural finish and dark brushed bronze bar pulls. Top drawer has a removable felt liner, bottom drawer is cedar-lined, and there’s a rear power supply with cord clip.
$1,438.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Exuding the heritage of post and beam construction and true craftsmanship, the Big Sky Nightstand has a straightforward silhouette design crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top. Finished in the warm and rustic Vintage Natural, the piece is accented by dark brushed bronze bar pulls. With three drawers, the top drawer has a removable felt liner. There’s a power supply with a cord clip on the back, and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has removable felt linerCord clip on backPower supplyFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze bar pullsDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 151.23 |
| Carton Width | 38.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.5W x 10.75D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Power Supply Type | FC-707 – 3 Plug Surface Mount with USB A |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.6 |
| Image Role Data | {“6700_90366_016_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90016_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90016_80_top”:[ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Three Drawer Nightstand
| Weight | 129.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Five Drawer Chest
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Side Chair –
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Stool
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Display Cabinet
Big Sky King Corbel Bed
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Big Sky Executive Desk
Big Sky Eight Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Nightstand
Chatelet Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.