Bluewind Flip-Top Console Table
Flip-top console table with hinged leaves that convert for sofa, hall or extra dining use. White oak veneers in a timeworn saddle brown finish, with two drawers and pull-outs for added support.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Be transported to the wide vistas and rustic elegance of the American West with the Bluewind Flip-Top Console. Three custom made hinges are featured on each side to support both sides of the top that folds down so this table can be used as a sofa table, hall table, extra dining table or a writing desks. There are two drawers and two pull-outs for added support. Finished in a time-worn saddle brown.
Product Details
| Two drawersThree custom made hinges on each side to support both sides of the top that fold downTwo pull-outs for added supportThis table can be used as a sofa table, extra dining table or writing desk.Finish: A timeworn saddle brownHardware: Custom-craft | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 14.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 150.70 |
| Carton Width | 76.75 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 15.5W x 13.25D x 2H |
| Height | 31.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“5960_85001_BRN_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_85001_BRN_room”:[“Room Image 1″],”5960_85001_BRN_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_85001_BRN_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bluewind Flip-Top Console Table
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 72 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Williamson Nine-Drawer Dresser
Mason End Table
Comfort Barstool
St. Hedwig Executive Desk
Fair Oaks California King Uph Bed
Comfort Counter Stool
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Console Table
Ciao Bella Flip-Top Console
Console Table
Elixir Console Table
Thin Metal Console
Sanctuary Four-Drawer Console
Skinny Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.