Commerce & Market Secretariat Secretary
38″ (96.5 cm) Home Office Commerce and Market Secretariat Secretary enriched by Clean Acacia Solids design elements, making it a distinctive interior accent.
$858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A retro, nostalgic silhouette is updated for today in the Commerce & Market Secretariat Secretary. Crafted of Clean Acacia Solids in a dark natural wood finish, it features a drop-down work surface, two pullout supports, one center drawer, two tray drawers inside the drop-front and two removable wood shelves inside the drop-front and wire management. Wood stretchers on the sides and back complement the slender legs with metal ferrules.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One drop-down work surfaceTwo pullout supportsOne center drawerTwo tray drawers inside drop-frontTwo removable wood shelves inside drop-frontWire management with wood grommet that spins to conceal opening when not in useWood stretcherMetal ferrules on leg | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 20.25 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | No |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 42.25 |
| Knee Space | 33.25W x 20D x 29.25H |
| Material Description | Clean Acacia Solids |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 38.00 |
| Weight | 90 |
| Image Role Data | {“7228_10017_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80138_85_10017_85_CC313_099_room”:[“Room Image 1″],”7228_10017_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_10017_85_back_silo”:[“Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Commerce & Market Secretariat Secretary
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Commerce & Market Console Table
Commerce and Market Haven Accent Chest
Commerce & Market Bar Cart
Commerce and Market Margo Etagere
Items We Think You Will Love..
South Park 60” Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Boca Corner Table
Brookhaven Leg Desk
Boca 48″ Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Boca 57″ Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.