Writing Desk
Industrial-craftsman writing desk in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Includes 3 drawers: a drop-front center and utility drawers with removable dividers and a pencil tray.
$1,318.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Industrial style meets craftsman design in this writing desk constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and diagonal stretchers. The desk features 3 drawers, a center drawer with a drop-front, 2 utility drawers with one removable pencil tray and a writing insert for use in either drawer. Both drawers have 3 removable dividers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 12.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.625W x 17.5625D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13W x 19.25D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 127 |
| Image Role Data | {“5681_10458_466_445_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5681_10458_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5681_10458_MWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5681_10458_ |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Writing Desk
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Bookcase
Items We Think You Will Love..
Boca Corner Table
Boca 57″ Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Rhapsody Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Brookhaven Desk Chair
Blossoming Hope Writing Desk
Items You've Been Looking At...
54 inch Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Rustic Glam Credenza
Harvest Home Writing Desk
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.