Bookcase
Industrial-craftsman bookcase in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Offers 4 fixed shelves and a drawer for organized storage.
$1,378.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Industrial style meets craftsman design in this sophisticated casual bookcase constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and base. Roomy storage is offered by the 4 fixed shelves and one drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 85.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 125.00 |
| Carton Width | 15.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.125W x 12.5D x 3H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 80.00 |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“5681_10445_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5681_10458_466_445_MWD_room”:[“Room Image 2″],”5681_10445_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bookcase
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 80 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Telluride Bookcase Base
Archivist Bookcase
Black Bookcase
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Corsica Bookcase
Catalina 22″ Open Top Bookcase
Rustic Glam Bookcase
Huntington 21″ Open Top Bookcase
Telluride Bookcase Hutch
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.