Melange Zola Four-Door Credenza
Four-door credenza in elm, maple and black walnut with a natural case, gray diamond-pattern fronts, lucite pulls, and a silver metal base. Soft-close doors with adjustable shelves.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With its cosmopolitan flair and exquisite style, the Zola would be at home in a shop on Rodeo Drive – or in your living space. Crafted of Elm, Maple and Black Walnut, the case is finished in a natural color, while the front features a diamond pattern in contrasting gray tones, accented by jewelry-like Lucite pulls. A refined metal base in a silver finish creates the finishing touch. Four doors with soft-closing hinges, with one adjustable shelf behind both the center set of doors and the left and right doors.
Product Details
| Carton Height | 41.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 297.00 |
| Carton Width | 90.25 |
| Depth | 21.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm, Maple and Black Walnut Veneers with Metal Base |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“638_85316_LTGY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85316_LTGY_detail”:[“Detail Image 1″],”638_85316_LTGY_room”:[“Room Image 1″],”638_85316_LTGY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Zola Four-Door Credenza
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 86 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Barron Accent Table
Melange Vienna Console
Melange Fairfax Credenza
Melange Raising Cane Etagere
Melange Rowan Chest
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Matisette Chest
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Ascent 90″ Console
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Susan G. Komen Eternal Chest
Amani Accent Table
Cortina – Whitewash 90″ Console
Chatelet Scroll Accent Table
Memento Accent Table
Cortina – Black Tea 90″ Console
East End 1 Drawer Accent Table
Cairo 80″ Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.