Melange Arbor Credenza
Two-door credenza in medium oak veneer with contrasting parchment-toned canvas crackle on the doors and sides. Soft-close doors conceal an adjustable shelf for streamlined storage.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Crisp and current like fashion apparel, the Mélange Arbor Credenza has a two-tone neutral color palette combining Oak Veneers in a medium wood finish on the frame, top and legs with a contrasting canvas crackle in a parchment color on the doors and sides. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41.75W x 15.875D x 12H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Canvas Crackle |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 41.75W x 15.75D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 190 |
| Image Role Data | {“628_85679_80_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85679_80_room”:[“Room Image 1″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”628_85679_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Arbor Credenza
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Snaked Console Table
Melange Silverfrost Cocktail Table
Melange Savion Chest
Melange Brynlee Side Chair
Melange Draped Credenza
Melange Selleck Writing Desk
Melange Julip Accent Chest
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Rowan Chest
Melange Mazarine Credenza
Melange Edmun Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Cortina – Black Tea 90″ Console
Chatelet Scroll Accent Table
Moment of Hope Chest
East End 1 Drawer Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Triumph Accent Chest
Amani Accent Table
Susan G. Komen Eternal Chest
Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.