Red Bombe Chest
Red bombe chest in hardwood veneers with a hand-painted, distressed finish. Five roomy drawers provide ample storage for a living room or bedroom.
$1,858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Old world meets curated chic with the iconic Red Bombe Chest, a conversation piece in any room. Timeless hardware and bombe design combines with a contemporary color palette and a casual rustic hand-painted finish with distressing including rub-through. Ample storage with five roomy drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 30W x 15.5D x 1.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 2.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 3.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 33.75W x 17.75D x 4.5H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 5th Row Drawer Dimensions | 33.5W x 18D x 5.5H |
| 5th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 204.60 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwood with Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 174.17 |
| Image Role Data | {“5102_85001”:[“Room Image 1″],”5102_85001_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5102_85001_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Red Bombe Chest
| Weight | 174.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 44 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 5102-85 & Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Amani Accent Table
Nesting Tables
Bubble Glass Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Unity Chest
Memento Accent Table
Cairo 80″ Console
Chatelet Credenza
Chatelet Scroll Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.