Melange Willow Hall Chest
Black hall chest with glass-painted door fronts featuring a gold abstract willow motif and gold-tone metal legs. Maple veneer, tempered glass and metal construction with one shelf.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The gold abstract willow motif on the glass-painted door fronts contrasts with the black finished exterior, giving a tropical yet sleek feel to the Willow Hall Chest. Crafted of Maple Veneer, the chest has slender gold metal legs. Behind the two touch-latch doors with soft-close hinges is one adjustable shelf.
Product Details
| Two touch latch doors with soft-close hinges and glass painted door fronts with gold abstract willow motifOne adjustable wood shelfSleek, metal legsFinish: Black finished exterior with glass painted door fronts featuring gold abstract willow motif and gol | Yes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 43.5W x 13.25D x 12.375H |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 198.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 6.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 16 |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneer, Tempered Glass and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 43.5W x 13.25D x 11.75H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 43.5W x 13.25D x 1.25TH |
| Weight | 179 |
| Image Role Data | {“628_50206_99_detail”:[“Detail Image 1″],”628_50206_99_room”:[“Room Image 1″],”628_50206_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50206_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Willow Hall Chest
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Geneva Accent Drawer Chest
Melange Esperanza Two-Door Chest
Melange Julip Accent Chest
Melange Russell Credenza
Melange Kingston Console Table
Melange Romano Etagere
Melange Four-Door Credenza
Melange Burlesque Coffee Table
Melange Denys Spot Table
Diamante Console
Items We Think You Will Love..
Chatelet Credenza
French Two Drawer Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Cocoa Beach 80″ Console
Memento Accent Table
Unity Chest
Edinburg – Driftwood 90″ Console
Amani Three-Drawer Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.