Melange Swaley Four Door Credenza
Dark wood credenza with a striking gold swirl motif and bronze hardware. Inside are adjustable shelves, plus a ventilated back with wire management and a power supply for electronics.
$3,578.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With an earthy and exotic elegance, the Mélange Swaley Four-Door Credenza is a striking silhouette with a dramatic gold swirl motif on the front, accented by dramatic curved vertical rectangle-shaped bronze hardware. Crafted of Oak Veneers and Resin, the credenza has 2 adjustable shelves behind each pair of doors, a ventilated back panel with wire management and a power supply
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with gold swirl motifTwo adjustable shelves behind each pair of doorsVentilated back panelWire management holes in back panelPower supplyFinish: Dark wood finish on top and sides. Gold swirl motif on doors.Hardware: Bronze curved rectangle hard | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 135.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 33.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_85633_15_room”:[“Room Image 1″],”628_85633_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85633_15_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_85633_15_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Swaley Four Door Credenza
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 33.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Apollo Credenza
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Korena Accent Table
Melange Willow Hall Chest
Diamante Console
Melange Fluted Kidney Desk
Melange Raising Cane Cocktail Table
Melange Tevis Bluff Cocktail Table
Melange Dylian Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Triumph Accent Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Cortina – Black Tea 90″ Console
Cairo 80″ Console
Cortina – Whitewash 90″ Console
Chest
Nesting Tables
East End 1 Drawer Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.