Melange Draped Credenza
Light wood credenza with tassel-like hardware, shaped front, and cabriole legs. Elm veneers with two adjustable shelves and a ventilated back panel for media use.
$2,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Curvy and couture, the swanky Draped Credenza has a fashion flair with its tassel-like hardware, shaped front and apron and delicate cabriole legs. Crafted of Elm Veneers in a light wood finish, the piece has two sets of doors with one adjustable shelf behind each pair of doors. The ventilated back panel accommodates media usage.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 58.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.75 |
| Distressing | No |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 123.2 |
| Image Role Data | {“638_85191abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85191_Draped_Credenza”:[“Room Image 1″],”638_85191silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85191top”:[“Top Silo Image 1” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Draped Credenza
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 54.5 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Contours Side Table
Melange Fairfax Credenza
Melange Corrina Martini Table
Melange Kanchan Sofa Console
Melange Nikos Etagere
Melange Terra Credenza
Melange Edmun Sofa Table
Melange Stacked Chest
Melange Presidio Console Table
Delano Chest
Melange Swaley Four Door Credenza
Melange Romano Rectangle Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Chatelet Scroll Accent Table
Red Bombe Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Bubble Glass Accent Table
Moment of Hope Chest
Cocoa Beach 80″ Console
Curata Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.