Melange Emmett Entertainment Console
Oak veneer and cane entertainment console with metallic floral medallion doors. Media-ready with ventilated back, power supply, touch-latch soft-close doors, adjustable shelves, and drawers; fits up to an 80 in. TV.
$3,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Tactile metallic floral medallion door fronts with cane inserts in a rich earth tone color palette make the Emmett Console a striking and stylish focal point. Crafted of Oak Veneers and Cane, the Emmett is media ready, featuring a ventilated back panel, power supply and accommodating up to an 80-inch TV. Four wood-framed pieced cane doors with touch latches and soft-close hinges have 2 adjustable shelves behind each pair of doors and 2 utility drawers behind the doors on the left side.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood-framed pierced cane doors with touch latches and soft-close hingesFloral medallion on door frontsTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsTwo utility drawers behind doors on left sideVentilated back panelPower supplyFinish: Natural g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Cane |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 210 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wire brushing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.5 |
| Image Role Data | {“628_85598_80_room”:[“Room Image 1″],”628_85598_80_room2”:[“Room Image 2″],”628_85598_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85598_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3/4 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Emmett Entertainment Console
| Weight | 235.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 84 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Noelle Credenza
Melange Barron Accent Table
Melange Connelly Hall Console
Melange Willow Hall Chest
Melange Renee Credenza
Melange Keenan Five Door Credenza
Melange Fluted Kidney Desk
Melange Madeline Four Door Credenza
Items We Think You Will Love..
Chatelet Credenza
Unity Chest
Chest
Triumph Accent Chest
Cocoa Beach 80″ Console
58” Red Asian Cabinet
Red Bombe Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Edinburg – Driftwood 90″ Console
East End 1 Drawer Accent Table
Nesting Tables
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.