Charleston Upholstered Side Chair
Traditional dining side chair with fabric upholstery and cane detailing on a dark wood frame. Coordinates with the Charleston collection.
$938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Exuding character and charisma, the shapely Charleston Side Chair is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design. Featuring a seat and back upholstered in the Chateau Linen fabric, the chair has bronze-colored nailhead trim along the seat, and welt trim along the top and sides. The entire outside back of the chair is covered in cane. The carved cabriole legs are finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral patterns with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth, sophisticated aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat and backCane outside backTack in floor glideBronze nailhead trim along seat baseWelt trimFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of na | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Carton Height | 32.25 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22 |
| Seat to Back Height | 22.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.00 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 24.86 |
| Image Role Data | {“6750_75610_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_75203_00_610_85_907_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75203_00_610_85_room”:[“Room Image 2″],”6750_75207_600_610_85_room”:[“Room Image 3”],”6750 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Upholstered Side Chair
| Weight | 24.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Five-Drawer Console Table
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Five-Drawer Server
Items We Think You Will Love..
Merlot CHAIRS 30322/52CB
Luna CHAIRS 30317/24DH
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Tori CHAIRS 30144B/5287
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Tori CHAIRS 30124/52CB
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Payton CHAIRS 30103/24BP
Tori CHAIRS 30124B/5287
Scarlett CHAIRS 30344/25BP
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.