Affinity Server
Server in greige sand-blasted quartered oak veneers with flared legs and cream/pewter bar pulls. Includes two doors with adjustable shelves and five drawers with felt liners, plus a cedar-lined bottom drawer.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
In a softly rounded form, the Affinity Server combines a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with cream and pewter bar pulls and flared legs. With two doors, there is one adjustable wood shelf behind each door. Five drawers. The top left drawer has drop-in felt silverware and the top right drawer has a drop-in felt liner. The bottom drawer is cedar lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsOne adjustable wood shelf behind each doorAdjustable shelf dimensions: 14W x 16D x 3/4HFive drawersTop left drawer has drop-in felt silverwareTop right drawer has drop-in felt linerBottom drawer is cedar linedFloor to bottom of base rail: 3 3/4HF | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 7.25H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 246.92 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Cream |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 205.03 |
| Image Role Data | {“6050_75907_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_75907_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_75206_500_510_907_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_75907_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Affinity Server
| Weight | 205.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68.5 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Affinity California King Upholstered Bed
Affinity Host Chair
Affinity Upholstered Side Chair
Affinity Slope Side Chair
Affinity Leg Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Affinity Mirror
Affinity Dresser
Affinity Bachelors Chest
Affinity King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Bunching Curio
Curata Buffet/Credenza
Newport Server
Farmhouse Server
Lawson Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.