Affinity Dresser
Transitional dresser in quartered oak veneers with a wire-brushed greige and antique white finish and bar pulls. Features 8 drawers with felt-lined top drawers and a drop-in jewelry tray.
$2,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Serene and stylish with simple, clean lines, the Affinity Dresser combines a soft rounded silhouette with a wire-brushed greige and antique white finish to create an inviting transitional look. Pewter and antique white bar pulls add intrigue. Offering 8 drawers, the top drawers have a drop-in felt liner and the right top drawer has a drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow from extra storage underneath. The top drawers have a drop-in felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersTop drawers have drop-in felt linerRight top drawer has drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow for extra jewelry storage underneathFinish: Greige sand-blasted finish on quartered oak veneersHardwa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 26.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 7H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 340.61 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 305.34 |
| Image Role Data | {“6050_90002_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90002_004_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90002_GRY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Affinity Dresser
| Weight | 305.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Affinity Host Chair
Affinity King Upholstered Bed
Affinity Mirror
Affinity Server
Affinity Queen Upholstered Bed
Affinity Bachelors Chest
Affinity Leg Nightstand
Affinity California King Upholstered Bed
Affinity Three-Drawer Nightstand
Affinity Slope Side Chair
Items We Think You Will Love..
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.