Affinity Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in greige sand-blasted quartered oak with a glass top shelf and cream/pewter bar pulls. Includes a touch dimmer switch for a lamp.
$1,078.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Organic and understated with a casual modern appeal, the Affinity Three-Drawer Nightstand contrasts a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with a glass top shelf, accented by cream and pewter bar pulls. There’s a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 4.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 22.875W x 15D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 154.32 |
| Carton Width | 32.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 29.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 132.28 |
| Image Role Data | {“6050_90016_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90016_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6050_90016_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”] |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Affinity Three-Drawer Nightstand
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 29.75 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Affinity Server
Affinity Round Cocktail Table
Affinity Mirror
Affinity Upholstered Side Chair
Affinity Bachelors Chest
Affinity Leg Nightstand
Affinity Slope Side Chair
Affinity Dresser
Affinity Queen Upholstered Bed
Affinity Host Chair
Items We Think You Will Love..
Tribeca Nightstand
Casa Paros Nightstand
Silhouette Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.