Charleston Upholstered Seat Side Chair
Traditional dining side chair with a fabric-upholstered seat, from the Charleston collection.
$558.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design, the Charleston Upholstered Seat Side Chair has an oyster-colored fabric seat and a cane back. The finish is Magnolia White, a color originally created from the purest limestone, used to paint the pillars, posts and fences of classic Southern homes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6750-75410-32 6750-75410-40 6750-75410-95 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 20.90 |
| Carton Width | 40.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.875 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 18.5 |
| Seat to Back Height | 18 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Whites/Creams/Beiges |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6750_75202_95_410_05_410_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_75410_05_12_14_32_33_40_85012_06_80310_40_75202_95_room”:[“Room Image 2″],”6750_75410_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”], |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Upholstered Seat Side Chair
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 20 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Upholstered Arm Chair
Charleston Jewelry Armoire
Charleston Nightstand
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Two-Drawer Nightstand
Charleston Bench
Charleston Mirror
Charleston King Panel Bed
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Breakfast Table
Items We Think You Will Love..
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Tori CHAIRS 30144/52CB
Curve CHAIRS 30321/24BP
Scarlett CHAIRS 30344/25BP
Waverly CHAIRS 30353/24BP
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Crescent CHAIRS 30123/51HO
Tori CHAIRS 30124/52CB
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Zola CHAIRS 30342/25JQ
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.