Big Sky Host Chair
Host chair with aniline leather seat and back, accented by nailhead trim. Vintage Natural wood frame and a charcoal crosshatch back create a relaxed, rustic dining look.
$1,498.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the natural beauty of American wilderness landscapes, the Big Sky Host Chair is vintage, rustic and relaxing. Featuring an aniline leather seat and back and nailhead trim around the seat, the arms, stretcher and rockers are finished in Vintage Natural, a warm, rustic organic finish over Hickory Veneers. The dramatic chair back has a crosshatch design that is finished in the charcoal Furrowed Bark color.
Features
| Rocker | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Leather seat and backNailhead trimFurrowed Bark crosshatch design on backTack in floor glideFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Back Cushion Thickness | 1 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 55.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 47.94 |
| Carton Width | 27.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.5 |
| Distressing | Yes |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.50 |
| Leather | Seville Timber (Aniline). Seville Timber features natural hallmarks of the trail such as fat wrinkles healed scars, scratches, and mite marks. Wax-based finishing agent creates surface durabi |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Leather, Nailheads and Resin |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-SEVILLETIMBER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Cushion Thickness | 3.75 |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 24.875 |
| Seat to Back Height | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SEVILLETIMBER-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 34.3 |
| Image Role Data | {“6700_75200_300_310_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75300_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_75300_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 Angle |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Host Chair
| Weight | 34.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 25.25 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Five Drawer Chest
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Arm Chair
Big Sky Cocktail Table
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Executive Desk
Big Sky Cal King Panel Bed
Big Sky Buffet
Big Sky Side Chair
Big Sky Portrait Mirror
Big Sky Bachelors Chest
Items We Think You Will Love..
Linea CHAIRS 30320/24BP
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Architect CHAIRS 30263B/5187
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Owen CHAIRS 30154/52CB
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Owen CHAIRS 30154B/5287
Osten CHAIRS 30331/24BP
Mathilde CHAIRS 30340/52HT
Benson CHAIRS 30336/25BP
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.