Big Sky Arm Chair
Dining arm chair with a stylized spindle back and Vintage Natural wood frame. Saxony Porcelain performance fabric seat with oversized nailhead trim for added flair.
$878.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Big Sky Arm Chair has a stylized spindle back, shaped wood arms, legs and 3 stretchers finished in Vintage Natural. The seat is covered in the Saxony Porcelain performance fabric, and oversized nailhead trim adds flair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-75400-98 |
| Arm Height | 27 |
| Carton Height | 60.00 |
| Carton Length | 35.50 |
| Carton Weight | 36.38 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 21 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Saxony Porcelain (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 39.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood, Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAXONY-POR-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Cushion Thickness | 3.75 |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22.5 |
| Seat to Back Height | 20.75 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SAXONY-POR-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 23.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 22 |
| Image Role Data | {“6700_75200_400_410_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75200_400_50008_80003_80_75906_410_98_room”:[“Room Image 2″],”6700_75203_97_900_400_410_80_90008_99_room”:[“Room Imag |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 23.25 × 39.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Tahoe Entertainment Console
Big Sky End Table
Big Sky Side Chair
Big Sky Cocktail Table
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Etagere
Big Sky Executive Desk
Big Sky Host Chair
Big Sky Media Console
Big Sky Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Cassandra CHAIRS 30345/56KZ
Osten CHAIRS 30331/24BP
Tori CHAIRS 30124/52CB
Essie CHAIRS 30343/25MB
Scarlett CHAIRS 30344/25BP
Tori CHAIRS 30124B/5287
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Merlot CHAIRS 30322/52CB
Payton CHAIRS 30103/24BP
Owen CHAIRS 30154B/5287
Luna CHAIRS 30317/24DH
Linea CHAIRS 30320/24BP
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.